J. Adakauskio g. 1, Adakavas, LT-73444 Tauragės r., į.k. 190790919          Darbo laikas: I - IV 8 - 17 val. V 8 - 14.30 val.     8-446-58-988      info@adakavosgn.lt
S. Kancevyčiaus nuotr.

Neveiksnumas – teisinė mirtis. Kodėl taip greitai esame linkę nurašyti kai kuriuos žmones?

Lietuvoje maždaug 6000 žmonių yra nustatytas neveiksnumas arba ribotas veiksnumas. Tai reiškia, kad už šiuos žmones viską gali nuspręsti kiti: kur jie gyvens, kaip bus gydomi. Neveiksniais pripažinti žmonės neturi teisės sudaryti jokių sandorių, išsakyti savo nuomonės. Pasak su jais dirbančių specialistų, dažnai neveiksnumas yra nustatomas ir tokiems žmonėms, kurie suteikus pagalbą galėtų būti savarankiški.

Gyvenimas globos namuose: sunkūs žingsniai į laisvę

Lietuvoje apie 6000 proto ir psichikos negalią turinčių žmonių gyvena globos įstaigose. Didžioji dalis iš jų – ligonines primenančios institucijos, kuriose įsikūrę po 200 ir daugiau žmonių. Pavyzdžiui, Macikų socialinės globos namuose gyvena 340 žmonių, Skemų socialinės globos namuose – 330. Tiek valdžios institucijos, tiek nevyriausybinės organizacijos sutaria, kad sovietinius internatus primenančių įstaigų turėtų nelikti. Nuo 2015-ųjų vyksta didelių globos namų pertvarka, bet pabaigos toli gražu nematyti – gyventojų tokiose įstaigose sumažėjo labai nedaug bei nuolat ateina nauji. Liepos pradžioje eilėje patekti į globos įstaigą laukė 178 asmenys.

Kuo skiriasi gyvenimas globos namuose ir bendruomenėje ir ar sunkus kelias laisvės link, bendra.lt žurnalistai domėjosi apsilankę Adakavo socialinių paslaugų namuose, jų įsteigtuose grupinio gyvenimo namuose bei susitikę su apsaugoto būsto gyventojais Tauragėje.

Projekto „Žingsniai“ dalyvis Edvardas iš Tauragės / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Iš priklausomybių liūno išbridęs Edvardas ilgai gyveno globos įstaigose – dabar mokosi gyventi savarankiškai

Beveik visą savo gyvenimą Edvardas Gasinskas praleido įvairiose globos įstaigose. Į vienas jų pateko dėl to, kad buvo našlaitis, kitas – dėl negalios. Pastaruosius keliolika metų jis gyveno Tauragės rajone, Adakavo socialinių paslaugų namuose. Nors čia jautėsi vertinamas, galėjo atskleisti savo meninę pusę – kurti scenarijus, vaidinti, giedoti giesmes, eksperimentuoti virtuvėje ir tapyti – širdyje visuomet žinojo, kad labiau už viską nori gyventi savarankiškai.

© Adakavo socialinių paslaugų namai